demonslayertanjiro99
demonslayertanjiro99 demonslayertanjiro99
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

The owner of a flower shop sells 18 roses for $90. What is the cost in dollars per rose?

Enter your answer in the box. Explain or show your thinking.

Respuesta :

tinchjeffrey tinchjeffrey
  • 25-01-2022

Answer:

Each flower cost an equivalent of $5 per flower. To get this answer you have to divide 90 by 18 to get the average cost of the flowers and stuff.

Answer Link
omglolol22 omglolol22
  • 25-01-2022
$5.

Explanation:
if there are 18 roses and the total cost is $90, you would want to divide 90 by 18. 90 divided by 18 is 5, therefore the cost of each rose is $5
Answer Link

Otras preguntas

please help Which helping verb agrees with the subject and correctly completes the verb phrase? Crops in Iowa __________ harvested mostly before the end of Sept
what major problem did indira gandhi face
Issues with Japan's economy please!
Tyrone eats dinner when the minute hand is on the 12. what time is dinner and why?
What Were Some Effects Of The Reform Bill Of 1832?
A large giraffe eats 34 kilograms of leaves and twigs each day. How many kilograms of leaves and twigs would 17 large giraffes eat in a day?
Systems of equations in two variables with applications -2x+7y=2 3x-5y=-14
The probability that a student takes a history class and a sociology class is 0.051. The probability that a student takes a history class is 0.32. What is the p
what is the most important component regarding weather besides the sun?
Which statement best summarizes the main theme of the story? The gods are petty and will punish you if you embarass them. If you brag, people will gossip and tu