jusbkozz
jusbkozz jusbkozz
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

need help on this math problem, please help me !!
it’s question 5 i need help on :)

need help on this math problem please help me its question 5 i need help on class=

Respuesta :

jnelson794 jnelson794
  • 26-01-2022

Answer:

The Answer is $4,680

Step-by-step explanation:

7200/x 100/65

(7200/x)*x=(100/65)*x       - we multiply both sides of the equation by x

7200=1.53846153846*x       - we divide both sides of the equation by (1.53846153846) to get x

7200/1.53846153846=x

4680=x

x=4680

Answer Link

Otras preguntas

Which term describes gross pay that is calculated based on the number of hours an employee has worked?
when light energy excites electrons in photosystem 2, where do the electrons to replace them come from
Rising levels of carbon dioxide most likely
Why would the early Americas be considered diverse or complex
if 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96 how much would one pound cost
What is the equation in point−slope form of the line passing through (−2, −5) and (2, 3)? (A. y+2 = -2(x+5); B. y-2 = 2(x-3); C. y-3 = 2(x-2); D. y+3 = -2(x+2))
Find the perimeter of a triangle with sides 12 inches, 9 inches, and 15 inches.
How many miles would it take to get from New Jersey to New York City?
Libya is located north of Chad? True or false
___________ are a major means through which caregivers imbue the young child's self-concept with cultural values. Concrete rewards Narratives Formal lessons Tal