coxo2353 coxo2353
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

Maggie bought 52 ounces of swordfish selling for $6.92 per pound. What was the total cost?

Respuesta :

lyonsz4113
lyonsz4113 lyonsz4113
  • 25-01-2022

Step-by-step explanation:

1 oz = 0.0625 lbs.....so 52 oz's is (52 x 0.0625) = 3.25 lbs

3.25 lbs at 6.92 per lb = (3.25 * 6.92) = $ 22.49 <==

Answer Link

Otras preguntas

The parents of an infant who just underwent insertion of a ventriculoperitoneal shunt for hydrocephalus are concerned about the prognosis. what information shou
Describe the events leading up to the fight between holden and stradlater and the fight itself
Why was american life marked by anxiety in the midst of early nineteenth-century prosperity? a. because foreign movements seemed to repeatedly threaten national
What was jurgis' attitude in this reading passage?
if 1l of milk cost 70p find the cost of 100ml and 400ml.
• 1. If 16 ounces of bulk rice costs $2.50, how much would 24 ounces cost? Solve the problem and then verify your response using another method.
A skipper on a boat notices wave crests passing the anchor chain every 5 seconds. the skipper estimates the distance between crests is 15 m. what is the speed o
What specific dietary recommendations would you give to someone interested in lowering his or her risk for cardiovascular disease?
The american dream legitimizes social stratification by reinforcing the idea that:
In the 2012 presidential campaign, the media primed the public to make ____ a major issue of the election