Heather11123
Heather11123 Heather11123
  • 23-01-2022
  • Mathematics
contestada

One bunch of grapes costs $2.
How many bunches
can you buy for $28?

Respuesta :

kayla71807
kayla71807 kayla71807
  • 23-01-2022

Answer:

14 bunches

Step-by-step explanation:

Make a proportion:

[tex]\frac{1 bunch}{2 dollars} = \frac{x bunches}{28 dollars} [/tex]

Cross multiply

28 = 2x

Simplfy

x=14 bunches

Answer Link
aliciauamunika aliciauamunika
  • 23-01-2022

Answer:

14

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What ingredients are needed to make GHB?
Which of the following statements does NOT contribute to the evidence in support of evolution? (A) Sequences of fossils have been found that show a gradual seri
What is the ratio 1.12 turned in to a fraction in simplest form?
What are 2 thirds of 800
How do you simplify 11c + 3(-5c + 4d)?
what caused the dust bowl
I am so confused on functions! Please help!
Help with problem 14?!
find y for x= 1,2,3,and 4y=2x     y=3x+1   y=x-5    y=-5x+6
use reference angles to find the exact value of tan 405 deg