Heather11123
Heather11123 Heather11123
  • 23-01-2022
  • Mathematics
contestada

7) If you can buy 4 tulip bulbs for $8
then how many
bulbs can you buy with $32?

Respuesta :

semsee45
semsee45 semsee45
  • 23-01-2022

Answer:

16

Step-by-step explanation:

8/4 = 2  so each bulb costs $2

To find how many bulbs you can buy with $32, divide 32 by 2 = 16

Answer Link
olatunjiopeyemi744
olatunjiopeyemi744 olatunjiopeyemi744
  • 23-01-2022

Step-by-step explanation:

4 tulip bulbs ×32$ =128/8$ = 16

Answer Link

Otras preguntas

What does the underlined word mean in the following sentence? Michael Jordan no es mi jugador favorito de béisbol. Football basketball sports baseball.
Mila buys 11/12 pounds of almonds and 5/6 pounds of pecans.Which answer is the most accurate estimate for how many more pounds of almonds she buys than pounds o
how do you think the liquid density affects the buoyancy of objects placed in the liquid?
One main difference between the United States contusion and state contusions is the state contusions
jazz music was born in new orleans and was spread to the north by such musicians as
Which of the following must exist in a population before natural selection can act upon that population?.
Planing is the primary function of management.discuss
Add the phrase that completes the thought in the underlined sentence .
1+1 fast I don know the answer
It is your birthday and you are going to get a new cellphone. The day you buy the phone, you will have to pay the $49 interest fee and a $200 down payment. The