Lunar07
Lunar07 Lunar07
  • 23-01-2022
  • Mathematics
contestada

Brand X costs $1.56 for 12 ounces. Brand Y costs 2¢ more per ounce. What is the cost of 15 ounces of Brand Y?

Respuesta :

biffyboffboof
biffyboffboof biffyboffboof
  • 23-01-2022

Answer:

ok so if its 12 ounces that means that y cost 24 more so

1.80 then it goes up by 3 ounces to 15

3*2=6

1.80+0.06=

1.86

Hope This Helps!!!

Answer Link

Otras preguntas

What is 2/3 of 900 percent
Which event led the United States to enter World War I on the side of the Allies?
In plants, a group of cells function together form an epidermis, an outer layer. the epidermis of plants form which of the following. A: organism B: organ C: o
What aspects were important to the Roman economy?
Who wrote The Republic in ancient Greece? Aristotle Herodotus Plato Socrates
Which statement best describes the Renaissance? A. an era of scientific inquiry and discovery from the early fourteenth to the late fifteenth centuries B. an ag
For what numbers ∅ is f(∅) = tan ∅ not defined?
What a antonym for plot
can a house be designed without mathematics
What do scientists study to learn abut prehistory?