Respuesta :

Answer:

$44

Step-by-step explanation:

There are 8 pints in a gallon, so 16 half pints = 1 gallon

4.5 * 16 = $72  

$44 per gallon is much cheaper

The gallon is cheaper as there is 8 pints in a gallon. 16x4.50= 72€