olivia2889 olivia2889
  • 25-12-2021
  • Mathematics
contestada

Apple + Orange = $20
Apple is twice the price of the orange
How much does the apple cost?

Respuesta :

surjithayer10otahza surjithayer10otahza
  • 25-12-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

let price of Orange=x

price of Apple=2x

x+2x=20

3x=20

x=20/3

cost of Apple=2x=2×20/3=40/3=$13 1/3

Answer Link
luchhenggurung7 luchhenggurung7
  • 25-12-2021
Let Apple be 2x and y
According to question,
x + 2x = 20
3x = 20
x = 20/3
x = 6.6667
2x = 2 x 6.667 = 13.33
Answer Link

Otras preguntas

help me plss. A DIRECTION. Determine the percentage composition of all the elements in the compounds. Write your answer on the space provided.​​
hii everyone how are you??​
Which two European nations had the most territory in Southeast Asi Pls help I’ll give brainly
Which of these is a characteristic of Modernist writing?
______________ is a durable material and is widely used for casting, which is a process by which the melted material is poured into a mold. a. Bronze c. Copper
134, 108, 82, 56, ... Recursive Rule Explicit Rule
what is the largest component of the human body?​
Can somone plz help me with this. And show all work.
Epithelial cells get nutrients from
How many atoms are in 80.45 g of magnesium?