olivia2889 olivia2889
  • 25-12-2021
  • Mathematics
contestada

Apple + Orange = $20
Apple is twice the price of the orange
How much does the apple cost?

Respuesta :

sshakhinabonu sshakhinabonu
  • 25-12-2021
It costs 40 dollars bcz twhce the number of 20 is 40 its like multiple by 2
Answer Link

Otras preguntas

Find the value of each variable.
the molecular mass for O2(g) is 32.0. By experiment a student measured the mass of O2(g) to be 28.0. What is the percent error in the student's result? A) 1.25%
Which numbered region MOST LIKELY had an economy that relied primarily on agriculture? Question 13 options: 1 2 3 4
TO How much physical activity should an adult have each week? A 60 minutes per day, 7 days a week B 30 minutes per day, 7 days a week 60 minutes per day, 5 days
Help plz ASAP roxky
help please pls pls pls
. Jamie burned 480 calories in an exercise class on Monday. She took a different class the next day and burned as many calories as she did on Monday. How many c
The energy released by the hydrolysis of ATP is:
WHAT IS NO HEAVEN OR HELL? 5 Things That you didn't know about Hell. 5 Things That you didn't know about Heaven. 1. Hell is real. Then shall he say also unto th
The soccer field at a park is 9 000 yards. The soccer field takes up 6 2/5 square inches on the map of the park. How many square yards does 1 square inch on the