bigsisTJ2 bigsisTJ2
  • 23-12-2021
  • Mathematics
contestada

Heather bought 7 cases of water for $38.50. How much did each case cost?

Respuesta :

Gillruss
Gillruss Gillruss
  • 23-12-2021

38.50/7 = $5.50 for each cases of water Heather bought.

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 23-12-2021

Answer:

$5.50 / case

Step-by-step explanation:

Here we're finding the 'unit cost' $38.50 / (7 cases) = $5.50 / case

Answer Link

Otras preguntas

What Are the Different English Words that Don't Rhyme?
SITUATION. My teacher gave me a situation and please answer honestly. Let say you weigh between 118-120 pounds. Your parents noticed you have gained weight and
I need to find the zeros of the function:f(x)=2x^2-5x-3
Which formulas represent one ionic compound and one molecular compound?
Which refers to an injury to a joint?a. osteoporosisb. bursitisc. scoliosisd. carpal tunnel syndrome
what does 'blow by blow' mean?
who makes the most computers
What work ends with the phrase, "Workers of all countries, unite!"?
Which one of the following terms is most closely associated with interjections? A. Action B. Emotion C. Qualification D. Description
SITUATION. My teacher gave me a situation and please answer honestly. Let say you weigh between 118-120 pounds. Your parents noticed you have gained weight and