nievesgabbie
nievesgabbie nievesgabbie
  • 24-11-2021
  • Mathematics
contestada

If two cans of shrimps cost $14, at this unit rate what is the cost of 9 cans of shrimps?

Respuesta :

badran1
badran1 badran1
  • 24-11-2021

Answer:

63 shrimps

Step-by-step explanation:

14÷2=7

the cost of 1 shrimp

7×9=63

the cost of 9 shrimps

Answer Link

Otras preguntas

Carlos and Maria drove a total of 258 miles in 5 hours. Carlos drove the first part of the trip and averaged 53 miles per hour. Maria drove the remainder of the
I'm not sure how to simplify this expression with the exponents rules of multiplication (10)(10^{3})(10^{2})
Why can we subtract exponents when we are dividing two things with the same base?
The first surge of westward expansion began from the seacoast to the: Rocky Mountains Ohio Valley Appalachian Mountains
In which of these publications would you expect an informal style? The New York Times (newspaper) Kim Kardashian’s blog Time Magazine Sports Illustrated
A road sign is in the shape of a heptagon (7 sides). What is the measure of each angle on the sign? Round to the nearest tenth. I gave y'all the exact question,
Given that P-31 is the only natural isotope of phosphorus, what is the mass of one P atom and the mass of Avogadro's number of P atoms, respectively?
what are the results when you flip the numerator and denominator of a fraction?
Consecutive integers are integers that are in order without skipping,.such as 3, 4, 5. Find three consecutive numbers with a sum of 54. Write an equation. I kn
In your household, there is you, a cat, and a dog. How many populations are there?