cherryma4 cherryma4
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

a tube of toothpaste is marked 3.92 for 8 ounces what is the price per ounce

Respuesta :

nyashiapeach
nyashiapeach nyashiapeach
  • 23-11-2021

Answer:

$0.49

Step-by-step explanation:

Answer Link
tinytott2016
tinytott2016 tinytott2016
  • 23-11-2021
answer: $0.49

explanation: 3.92/8 = .49
Answer Link

Otras preguntas

Gina has $72 in $1 bills, $5 bills, and $20 bills. If she has three times as many $1 bills as she has $5 bills, and only half as many $20 bills as $5 bills, how
Explain how 0.09 and 0.009 are related
Why did General MacArthur leave his station in the Philippines
Rename the number 805 tens?
does the word each mean multiply
Given the equation −4x 10 = 2, which order of operations completely solves for x? A- Divide by −4, then subtract 10 B- Divide by 2, then subtract 10 C- Su
Determine the conversion factor between (a) km/h and mi/h, (b) m/s and ft/s, and (c) km/h and m/s.
Most of the evidence we have about early humans comes from _____.
To become a citizen of the United States, you must A. have lived in the United States for at least six months. B. be at least 21 years old. C. pass an English
5 hundreds x 10 in standard form