chikunwiunyumi chikunwiunyumi
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

Christopher buys 1/2 pounds of cheese for $3.60. How much would it cost per pound of cheese?

Respuesta :

mathgenius89
mathgenius89 mathgenius89
  • 23-11-2021

Answer:

$7.20

Reasoning:

[tex]\frac{1}{2} * 2=1[/tex]

[tex]3.60*2=7.20[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

To qualify for the office manager's job, 55-year-old Mariel must take a series of psychological tests. Her performance on the test of speedy reasoning and abstr
What is the equation for the line? Enter your answer in the box.
what’s the ones digit of 5^248
Answer the following questions by selecting from the list below: List: 1. Infrared Satellite Imagery 2. Visible Satellite Imagery 3. Radar Reflectivity Image
In the poem, Sympathy, which line from the poem most strongly supports the idea that the bird feels trapped? ca) When the sun is bright on the upland slopes; b)
True/ False: The control pause (CP) test is used as a means to determine your automatic pause (AP), an indicator of whether you breathe normally or have a tende
In the expression 5a2 + 4x2 - 7a + 8y - 9 How many terms are there?
Which of the following, if true, most seriously weakens the argument? A. The pipeline’s construction will disturb sediments at the bottom of the lake, dispersin
Assume each newborn baby had a probability of approximately 0.54 of being female and 0.46 of being male. For a family of four children, let X = number of childr
What is the future value of $4000 earning 18% interest, compounded monthly, for 6 years? (Round your answer to two decimal places.)