elizabetholusoji elizabetholusoji
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

Mike mows 5 lawns in one day. How many can he mow in 4 days?

Respuesta :

lrggoatmilk66
lrggoatmilk66 lrggoatmilk66
  • 22-11-2021

Answer:

20 lawns in 4 days

Step-by-step explanation:

4 times 5 is 20

Answer Link
Maxine848
Maxine848 Maxine848
  • 22-11-2021

Answer: 20

If he mows 5 in one day then you would have to multiply 5 and 4 so you get 20

Answer Link

Otras preguntas

7. What are the major differences between prokaryotic and eukaryotic cells-
Mary is x years old. what expression represents her age 6 years from now? 2 years ago?
A phylum is always associated with: O plants O animals O plants or animals O plants and animals
If a ribbon that is 30.1 inches long is cut into equal pieces that are 1.75 inches long, how many pieces of ribbon can be created? 1.72 12.7 17.2 172.0
John is building a rectangle pen for his sheep. The length of the pen is 5 more than 8 times the width of the pen
What did Christopher Columbus and Ponce de León each set out to find and what did they find instead?
Olivia orders 24 cupcakes and a layer cake. The layer cake costs $16, and the total cost of the order is $52. What is the cost of each cupcake?​
If you could have any power what would it be. the most creative gets brainliest
[tex]\sqrt{(-1)^2}[/tex]
To reduce inventory, Millennium Games offers single-game CDs at a $5 discount. Roger buys 4 of these single-game CDs for $80. Write and solve an equation to det