ILIKETOlearn63738 ILIKETOlearn63738
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

A nursery owner buys 7 panes of glass to fix some damage to his greenhouse. The 7 panes cost ​$18.55. ​Unfortunately, he breaks 3 more panes while repairing the damage. What is the cost of another 3 panes of​ glass?

Respuesta :

Dede384KT Dede384KT
  • 22-11-2021

Answer: The cost for 3 panes of glass $7.95

Answer Link

Otras preguntas

Anyone know how to do this? Look at picture
a⁴+b⁴=a²b² ,prove that a⁶+b⁶=0
a) six pens and five pencils cost $2.50 while three pens and two pencils cost $1.15 . what will be the cost of a pen and 4 pencils . please help me
the continuous muscular tube of the digestive system is called the
Solve for x. 10x^2=29x-21 does anyone know this
why might someone want to flee to afghanistan to seek a home in a new country
Anyone know how to do this? Look at picture
How and why did the antislavery movement become more radical over the period 1815 to 1860?
a) six pens and five pencils cost $2.50 while three pens and two pencils cost $1.15 . what will be the cost of a pen and 4 pencils . please help me
White phosphorus, P4, is prepared by fusing calcium phosphate, Ca3(PO4)2, with carbon, C, and sand, SiO2, in an electric furnace.2Ca3(PO4)2(s) + 6SiO2(s) + 10C(