tutorialmill
tutorialmill tutorialmill
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 1 m ribbon is ₹ 75. Find the cost of 7/5 metres of ribbon​

Respuesta :

SalmonWorldTopper
SalmonWorldTopper SalmonWorldTopper
  • 22-11-2021

Given that

The cost of 1 m ribbon = Rs.75

The cost of 7/5 m ribbon

→ (7/5)×75

→ (7×75)/5

→7×15

→₹ 105

The cost of 7/5 m ribbon is ₹105.

Answer Link

Otras preguntas

90 is the produ t of donnies savings and 6.
Susan's granpa was fibbling again: "your grandma and i together we are over 150 years old" if her grandpa is 71 and her grandma is 68 whats he real sum of thei
Please help me by answering this with quotes from Warriors don't cry!
Jordan is twice the age of Luke who is 5 years older than Erin. If the total of their ages is 59, how old is erin?
For a ____ conviction of a DUI you could pay a fine of not less than $1000 and not more than $2500. _first _second _third
How do I do trigonometry
What are people from mexico city called?
Shara sells 5 newspapers for $15. what is the unit rate for 1 newspaper?
Across five aprils chapter 5 1. Why was mother so sick? 2. What errand was jethro sent on? 3. What happened at the general store? 4. What fine treat did je
How are planets formed?