tutorialmill
tutorialmill tutorialmill
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

Rajni bought 2 1/2 kg onion at ₹ 30 1/2 per kg. Find the amount spent by Rajni​

Respuesta :

SalmonWorldTopper
SalmonWorldTopper SalmonWorldTopper
  • 22-11-2021

Step-by-step explanation:

Given that

The cost of 1 kg onions = Rs. 30 1/2

The cost of 1 kg onions = Rs. 61/2

If Rajini bought 2 1/2 kg onions then

The total cost of 2 1/2 kg onions

→ 2 1/2 ×( 61/2)

→ (5/2)×(61/2)

→ (5×61)/(2×2)

→305/4

Rs. 305/4 or Rs. 76 1/4

The cost of 2 1/2 kg onions is Rs. 76 1/4.

Answer Link

Otras preguntas

When is it Chinese New Year?
m 2 = aº, m 3 = bº, m 41 a b a + b a-b
help with 30 please. thanks.​
made this question if you can able to make ​
Why is the average atomic mass used when calculating grams of a substance? A. The average atomic mass is known to more significant figures. B. The elements in t
Who decided the outcome of Athenian trials? A. A council of elders B. A large number of citizens C. A panel of Supreme judges D. The two kings
she said ,"do you love me?" into indirect speech​
In a poetry workshop, which statement would be an appropriate comment about the metaphors in a poem? None of the metaphors make any sense to me. It might work b
Which of the following would tell you that a weak base is present? A. An indicator added to the solution turns green-blue. B. If there is a high reaction rate.
convert 17.25base base two to base 2​