darivelasquezavelar darivelasquezavelar
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of using a game facility is $1 for every 12 minutes. Talisa writes the function for the cost per hour as

Respuesta :

jasminet0974 jasminet0974
  • 22-11-2021
m=minutes
h=hours


$1 + 5m
Answer Link

Otras preguntas

What was the head-right system in the southern colonies?
how to make 30 months into a fraction
What are some controversial issues surrounding immigration today?
which of the following is the best definition of literary criticism?A.An interpretation of a work of literature supported by quotations details and personal res
How do write 412.638 using expanded form using decimals
What was the goal of the Alien and Sedition Acts? (5 points) To stop immigration into the United States To decrease the power of the president To increase the f
you cover 10 meters in a time of 1 second .Is your speed the same if you cover 20 meters in 2 seconds?
Which is FALSE concerning the use of the voting machine? fraud is nearly impossible it was invented in 1898 it does away with the need for numerous officials to
63 hundreds equal how many tens
True or false? People have kept domesticated animals for about 3,000 years