isabellagaming1987
isabellagaming1987 isabellagaming1987
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

Zach bought 8 pieces of bubble gum that were $0.20 each. He used a number line to find the total cost. Choose the numbers to complete the sentences.

Respuesta :

iNeeedYou iNeeedYou
  • 24-10-2021

Answer:

He moved 7 hash marks and the product is $1.60

Step-by-step explanation:

It’s says he starts at 0.2 on the number line, so that’s the second hash mark after the 0. If you move to the right on each hash all the way til the 2, you moved 7 times.

The product of 8 x .20 = 1.60

Answer Link

Otras preguntas

Company Z has 2.1 million shares of common stock authorized with a par value of $1 and a market price of $52. There are 1.05 million outstanding shares and 0.26
Which of the following sentences is punctuated correctly?
What important theme is implied in "The Turtle" from The Grapes of Wrath? Life, in all its forms, is resilient. sense of humor is important in life. Humans have
In the late 1940's, where did the United States and Soviet Union get involved on opposite sides of the civil war? a. China b. Poland d. Germany C.taiwan Please
Why would Russia have legitimate reason to be upset with Allied strategy in the European theater?
what is the square root of 3249​
what is 1-4 + 1-2 huh
Read the excerpt from Flannery O'Connor's "The Life You Save May Be Your Own," Although the old woman lived in this desolate spot with only her daughter and she
What was the central ideological conflict of the Cold War?
Helpppppp ASAP An apple orchard's workers pick 12,500 apples in the month of October. A sample of 300 of these apples shows that 15 of them are damaged and bru