clarkdenya clarkdenya
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

At a fabric store, Mrs. White spent $24.50 for 3 1/2 yards of fabric. How much money did each yard cost?

Respuesta :

misskate716 misskate716
  • 22-10-2021

Answer:

7

Step-by-step explanation:

total cost/total yards=cost per yard. $24.50/3.5=7

Answer Link

Otras preguntas

Solve tow ways circle the addends you add first. 2+3+7
what was the Safavid empire know for? A) Shahs there supported weavers and potters who made beautiful rugs and pottery B) The inhabitants of the empire experien
Why woulf spain not trust the united states
The _______ were responsible for the forced migration of more people from Africa than any other colonial power. A. Portuguese B. Dutch C. Spanish D. British
Write a multiplication problem in which he product is between 0.05 and 0.75. PLEASE HELP!!
What sign indicated doom for Penelope's suitors in Odyssey
What is one organelle that all prokaryotic and eukaryotic cells have? A: ribosomes B: cell wall C: vacuole D:nucleus
Which will gain more electrons silicon or bromine?
What are some of the reasons for limiting authority?to make sure that a duty is fulfilledto protect individual rightsto prevent the misuse of powerall of these
What is the equation of the graphed line?      A. y=6xB. y=1/6xC. y=-1/6xD.y=-6x