tillyholt tillyholt
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

7. Kate bought 4 pounds of apples
for $10.80. How much did it cost for
one pound of apples?

Respuesta :

maxcmoreno maxcmoreno
  • 22-10-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

$10.80 for 4 pounds of apples

How much for 1 pound?

$10.80/4 pounds = cost of 1 pound of apples

answer: $2.70

Answer Link

Otras preguntas

How would the speed be different if its orbit were a circle instead of am ellipse
Maisie drags a 1kg mass along a table with a Newton meter so that it accelerates at 0.25 m/s. The Newton-meter reads 0.4N, calculate the force of friction betw
what was the indigenous name for El Salvador? a. land of rain and sun b. land of mountains c. land of beautiful birds d. land of precious things
How do u solve this algebra problem 5n=20
please help. What was one point of the appeal of the death penalty for the Rosenbergs? Their execution would leave their young sons orphans. Their crime did not
quartz gold and calcite are examples of?coal is what
The Yalta Conference failed to achieve which outcome? (5 points) Germany would be divided into zones of occupation. Stalin would support the effort to create th
The __________ Tariff Act was a disaster because when European nations responded with tariffs on American goods global trade plunged by roughly two thirds from
2) The leading factor in the European colonization of Asia between 1500 and 1800 was the desire
HELP!!!!!! 2.En que clase __________ uds. en la segunda hora? -Nosotros ___________ en la clase de espanol.