Seudónimo Seudónimo
  • 24-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 6 dollars. Dale buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Dale pays.

Respuesta :

atqiyanafisa atqiyanafisa
  • 24-12-2016
c=6p or 6p=c, c= total cost and p= pounds of chocolate 
Answer Link
AnnabethChase139
AnnabethChase139 AnnabethChase139
  • 24-12-2016
6p= c bc each pound cost $6 so if u have p pounds, 6p would equal to the cost or c
Answer Link

Otras preguntas

#Classify the following animals:• Blue Whale Kingdom: Sub-Kingdom: Class:• Penguin Kingdom: Sub-Kingdom: Class:​
Answer these questions about making a yogurt.1) why is the milk pasteurized at the start of the process?2) Why is the mixture of milk and bacteria incubated at
A body with a uniform acceleration travels distances of 24m and 64m during the first two equal consecutive intervals of time, each of duration 4s. Determine the
Provide the correct form of the words in brackets and indicate why you chose the answer:
Mark the letter A, B, Cor D on your answer sheet to indicate the word that differs from the other three in the position of primary stress in each of the followi
What is the first number in the sequence?
Find the ratio of the following is175and210​
11.1 (not invite) didatinniher to the party because I forgot her phone number. 12. He suggested (organise)......... a show to raise money for the poor. 13. I ha
On a recent utility bill, the water/sewer/garbage portion of the bill was $92.43. This consisted of 74% of the total bill. To the nearest cent, what was the tot
who else is transgendered?