sheriffs4800 sheriffs4800
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

Harry 3 t shirts cost $18. At this rate, what would his cost be for 8 shirts

Respuesta :

ssparkle285 ssparkle285
  • 24-09-2021

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

1 t-shirt will be $6 (18/3)

So for 8 shirts you have to multiply $6 (cost of one shirt) with 8 and you get $48.

Hope that helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Hi, what is the Calvin cycle or light-independent reaction, and what is the light-dependent reaction? pls, explain what happens on the stage.
Find the equation of the straight line which makes a negative intercept of 4 units on the x - axis and passes through the point (2‚ 3).​
Select Which of these lines from Shakespeare's Twelfth Night reveals that Viola would use a different method to woo the person she loved than that used by Orsin
what is the answer to 'Which problem would be solved using multiplication, and what is the solution to the problem?'
hellooo merry christmas ! can someone please help mee? ik its a lot but even just a little help would be very mich appreciated :))
Do you think people should be able to patent DNA? Should people have the right to trademark their own DNA? Explain why or why not.
Needed this asap, what are the dangers of constipation​
According to Washington, what is necessary for Parliament to pass taxes on the colonist?
how the disease spread by bacteria transmit from one person to another explain. ​
What are your top 5 favourite christmas songs and why? I really need it please! Mention ‘5’ songs and the reason why its your favourite