GinaMae9447 GinaMae9447
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

The owner of a construction company buys cement in bulk. He recently paid $600.00 for 6 tons of cement. How much did he pay per pound?

Respuesta :

hudsenstockwell hudsenstockwell
  • 24-09-2021
$0.05. $600/6 equals $100 a ton. $100/2000 pounds equals $0.05 per pound.
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME WITH THIS I AM SO LOST ON THIS QUESTION 20 POINTS
A dynamic state where two opposing forces are in balance, where two opposite events are occurring at equal rates is
Can someone give me a brief description about how Caesar conquered Gaul
If 2/3 ton of gravel covers 3/4 of a driveway, how many tons of gravel are required to cover the entire driveway?
A rectangular plot of ground is 30 meters longer than it is wide it's area is 15000 square meters which equation will help me find the dimensions
In what two african countries were u.s. embassies bombed on the same day in 1998?
What were some of the main goals of japan in the years before and during world war ii?
Describe two forms of energy-efficient transportation.
The sate of matter that is most likely to have the highest mass per unit volume is a ______. A. Solid B. Liquid C. Gas D. Plasma
why did truman believe greece needed american aid in 1947