qmkx5mhdrn qmkx5mhdrn
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

Tell whether the rates are equivalent.
$2.56 per
11
pound
$0.48 per 6 ounces
Justify your answer

Respuesta :

SpringDing08
SpringDing08 SpringDing08
  • 24-09-2021

Answer:

No

Step-by-step explanation:

If there are 16 ounces in 1 pound then 176 ounces would equal 11 pounds. If you get $0.48 per 6 ounces then you would be making $14.08 off of 176 ounces.

Answer Link

Otras preguntas

Please help me with this math problem!! NO LINKS PLEASE!! I will give brainliest!!
Which phrases could you use to describe a place? Check all that apply. A. Tears freeze on your face. B. The zip code is 99654. O C. In the summer, the sun shine
Figure out the combination.
When one of the lamps on a string of lights breaks, the others go out as well. What does this tell you about the way the lamps are connected?​
In every state, people who work for certain professions must obtain a(n) _____ to practice their craft.
Find the probability for spinning a multiple of 3. Simplify your answerFind the probability for spinning a multiple of 3. Simplify your answer
During the lunch rush a fast food joint sold 3 sodas and earned $27, which is a rate of ___ dollars per soda.
Which number logically follows this series? 4 6 9 6 14 6 ……. * 17 6 19 21​
Idioms make bricks with out straw mean​
If you launch the cannonball from the ground instead (hi=0), what does that change in the original equation?