smullins291 smullins291
  • 23-09-2021
  • Mathematics
contestada

two pounds of sugar cost $1.50 how much sugar do you get per dollar

Respuesta :

frascoalexander frascoalexander
  • 23-09-2021

Answer:

you get a pound of sugar for 75 cents

Step-by-step explanation:

1.5 / 2 = 0.75

you get a pound of sugar for 75 cents

Answer Link

Otras preguntas

Express the angle in radian measure. 60°
Power is the product of_____. A- Speed and energy B-speed and distance C- work and distance D- Work and time
About suffering they were never wrong, The Old Masters: how well they understood Its human position; how it takes place While someone else is eating or opening
Jim thinks of a number 2/3 of his number is 48 work out 5/6 of Jim’s number
What is the main purpose of a fable? A. To teach a religious lesson B. To illustrate a moral or general truth about human nature C. To criticize a pers
Kathy liked to act exasperated, but zeitoun's romantic side was central to why she loved him. she knew that any kind of boat reminded him of his childhood. how
You run a balloon on your head and it becomes negatively charged.the balloon will be most attracted to
discuss the relationship between history and geography in the Baltic nations.
how did Renaissance ideas spread throughout the world? why was gutenberg's invention so important?
Judah folkman performed an experiment in which he found that small tumors floating in the anterior chamber of the eye grew little, whereas a similar tumor impla