kenxann2004 kenxann2004
  • 23-09-2021
  • Mathematics
contestada

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 dollar sign.
What is the cost of 1 goldfish?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-09-2021

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 dollar.

  • Cost of 12 goldfish = $3
  • Cost of 1 goldfish = $3/12 = $1/4

= $0.25

The cost of 1 goldfish is $0.25.

Answer Link

Otras preguntas

Between 1820 and 1880, millions of immigrants moved together in groups and settled alongside one another in certain areas called what regions?
All of the following images from An Arab Shepherd Is Searching for His Goat on Mount Zion hold cultural meaning and significance except: A. the Arab shepherd. B
What do you think have been the lasting impacts of the Reform Era?
An example of data that a historian would use is _____.
Why did the inca empire decline?
A study was conducted to determine the mean birth weight of a certain breed of kittens. Consider the birth weights of kittens to be normally distributed. A samp
Identify the misplaced modifier and indicate the word in the sentence that it should follow. The man leaned against the building wearing a bandanna. Misplaced m
As a result of the Persian Wars of the 5th century B.C. a)Greece became part of the persian empire b)Spartan power in Greece declined greatly c)The persian emp
Who benefited from the passing of the 14th amendment?
Tensions rose as the two opposing superpowers competed for A. resources. B. weapons. C. troops. D. leaders.