ptc10acc6p6zh46
ptc10acc6p6zh46 ptc10acc6p6zh46
  • 22-09-2021
  • Business
contestada

A cup of gourmet coffee commands a higher price than a regular coffee. How will this
fact influence the take-out coffee market?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-09-2021

Answer:

Having higher-quality things for higher prices makes sense and positively influences the economy.

Explanation:

A gourmet coffee takes more resources and time to make and tastes better so high prices are good for the producer and high quality positively influences the consumer

Answer Link

Otras preguntas

What are m and b in the linear equation, using the common meanings of m and b? 1 + 4x + 6 - x = y
At a store, the price of a bag of peanut is proportional to its weight.Harry buys a bag of peanut weighing 0.3 pounds for $0.96. What is the price per pound of
What is the slope of the line that passes through the points (7, -4) and (7, 0)? Write your answer in the simplest form.
Describe the African-Americans’ journey to the North.
Omar is born weighing 8 pounds, 3 ounces. The doctor says he should gain about 5 ounces each week for the next 4weeks. How much should omar weigh after 4weeks
The rhyme scheme in the following lines should be labeled in what way? "When war winged its wide desolations, And threatened the land to deform, The ark then of
The quotient of a number and -7 is less than 13
I need help I’m stuck
What is the equation of the line through (1,4) and (2,2)? y= _x + __
Does anybody know how to work this out?