ilovetwiceee ilovetwiceee
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 30-ounce jar of peanut butter costs $6.00. A 40-ounce jar costs $7.20. Which jar of peanut
butter is cheaper per ounce?

Respuesta :

randomperson9271 randomperson9271
  • 21-09-2021

Answer:

The 40-ounce jar of peanut butter is cheaper per ounce.

Step-by-step explanation:

30-ounce jar:

6÷30=0.2

40-ounce jar:

7.2÷40=0.18

Answer Link

Otras preguntas

If you speed up from rest to 12m/s in 3 seconds, what is your acceleration? a.) 4m b.) 4m/s/s c.) 36m d.) 36m/s
what is the largest agency of the executive office of the president?
How does horizontal integration differ from vertical integration?
Devon is trying to find the unit price on a 6-pack of drinks on sale for $2.99.His sister says each drink would cost just over $2.00. Is she correct ,And how do
Can someone help me with this plz? Plz show ur work .... A local high school collected $1590 from 321 people who attended a football game. The price of each a
How do i use the decimals 2.47,9.57,and 7.1 to write two different addition facts and two different subtraction facts?
Notable American protests include those for __________ and those against __________. A. equal pay for equal work . . . World War I B. a higher minimum wage . .
How did a vassal show loyalty to a lord
Question 1. Which ratio is not equal to 49/21? (Points : 1)              7/10       7/3       98/42       245/105Question 2. Solve: . (Points : 1)         4
Solve for x. 2cosxsinx=0