kris8699 kris8699
  • 25-08-2021
  • Mathematics
contestada

a package of 12 pencils cost $0.96. what is the price for each pencil in dollars

Respuesta :

jasmineserrano246 jasmineserrano246
  • 25-08-2021

Answer:

each pencil costs 8 cents

Step-by-step explanation:

.96 divided by 12 you get .08

Answer Link
AnuphatLai
AnuphatLai AnuphatLai
  • 25-08-2021

Answer:

0.08

,

Step-by-step explanation:

0.96 divide by 12 =0.08

Answer Link

Otras preguntas

Find the exact value of x.
It is harder to get in shape than staying in shape
Am I right? Please help me out
what are the activities of Facility Management?
In 250-300 words, discuss Jem’s character development in To Kill a Mockingbird. How does he grow and change? What are the major events that affect that change?
Xà phòng hoá hoàn toàn 22,2g hỗn hợp gồm 2 este HCOOC2h5 và ch3cooch3 bằng dung dịch naoh 1m ( đun nóng) thể tích dung dịch naoh tối thiểu cần dùng là
What does brand mean
sha-vzwq-aby Ladkiyoooooo aaa jaooo♡♥︎♡ Kidhr hoo sab yaaar???
A resistor is submerged in an insulated container of water. A voltage of 12 V is applied to the resistor resulting in a current of 1.2 A. If this voltage and cu
Find the rare of change for the situations , You run 7 miles in one hour and 14 miles in two hours