casteelamy177 casteelamy177
  • 25-07-2021
  • Mathematics
contestada

you buy butter at 3 dollars a pound one portion requires 2oz of butter how much for one portion

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-07-2021

Answer:

0.375 dollars

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 oz

1 oz = 1/16 pound

2 oz = 2/16

2/16 * 3 = 0.375

Answer Link

Otras preguntas

Please help. I’ll mark you as brainliest if correct!
Explain the workplace laws and regulations
Why does a mean need to be determined for an experiment?​
Two chromosomes have the following segments, where - represents the centromere: ​ K L M • N O P Q R S T U V • W X Y Z ​ What type of chromosome mutation would r
Should the Government own companies if they can do it cheaper? This is your opinion.
YKJ Corp., a large Japanese electronics manufacturer, has decided to reorganize its departments. Presently, the company is organized into marketing, research an
Fill in the blanks to the statement below in the next three questions: A train composed of a small engine car and a massive cargo car are connected as they move
Jala put $600 in an interest bearing account with a annual compound interest rate of 5%. Jala determined that after seven years, she will have a total balance o
What is definition for a Functional relationship... A functional relationship is not
importancia de la percepción, atención, imaginación e inteligencia como parte integrante de la persona.