fabianjaylani7
fabianjaylani7 fabianjaylani7
  • 22-07-2021
  • Mathematics
contestada

You pay $1.25 per pound for x pounds of apples?

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 27-07-2021

Answer:

$1.25x

Step-by-step explanation:

Given :

Cost per pound = $1.25

Number of pounds of apple = x

The total cost of apple = (cost per pound * number of apple in pounds)

Hence,

Total cost of x pounds of apple is :

($1.25 * x)

= $1.25x

Answer Link

Otras preguntas

What is 666 divided into 22?
The weight of strawberries follows a normal distribution with a mean weight of 12 grams and a standard deviation of 2.5 grams. If a strawberry is randomly selec
Which best describes why the moon appears to shine its own light? A. The moon glows from inside its interior. B. The moon reflects light from the earth.
PLZZZZ HELP!!!! 10 points
Which pronoun correctly completes the sentence? __________ did you see at the fairgrounds this afternoon? A. Who B. Whose C. Who's D
(NEED HELP ASAP) A train covers the 1500 km distance from Amsterdam to Barcelona at an average speed of 90 km/h. If the train leaves Amsterdam at 9:30 am on Tue
Which number is greater 87or63.88?
In what part of North America do you find Canadian Shield?
And important export for both argentina and uruguay is what
What is the area of a book that has a length of 5 inches and a width of 10 inches? how do i find the answer?