owen7959 owen7959
  • 23-06-2021
  • Mathematics
contestada

Ryan bought 7 kg of tomatoes for $15.40. What was the cost per kilogram?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 23-06-2021

Answer:

$2.20 per kilogram

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of kilograms

15.40/ 7

2.20

$2.20 per kilogram

Answer Link
roachm24
roachm24 roachm24
  • 23-06-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

I am not sure if this is corect but you need to devide 7 by 15.40

and that is my best estimate

Answer Link

Otras preguntas

Why do you think the Aztecs allowed some conquered peoples to govern themselves with relatively little interference?
Factor the trinomial: -2x²-16x-24
Select the best analogy. 21. vociferous : reticent :: A. courageous : bold B. sharp : edge C. provocative : dull D. speculate : repartee i think C am i right
60/100 in simplest form
How Does The Federal Government Implement Its Fiscal Policies?
An increase in which of the following areas created a decline in labor union membership? automobile manufacturing coal mining steelmaking service industry
Which is a sentence fragment? A. She carried two books, a notebook, and her purse. B. A cup of milk, two eggs, and a bowl. C. Yesterday waves crashed against th
Jenny plans to have two children but doesn't know if they will be boy-boy, girl-girl, or boy-girl. What is the probability that she will have two boys? 0.5 0.
Describe the forces on an object travelling at a constant speed?
Explain why U.S. security was threatened as a result of the war between Britain and France.