marinakireeva marinakireeva
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

You can buy a package of 3 paper towel rolls for $12 or a package of 9 paper towel rolls for $18 dollars.
Which option is cheaper?

Respuesta :

jellooo26 jellooo26
  • 21-06-2021
The package of 9 paper towel rolls for $18 are cheaper since
12/3= $4 for EACH paper towel
18/9= $2 for EACH paper towel
Answer Link

Otras preguntas

work out the size of angle x.
Blossom Warehouse distributes hardback books to retail stores and extends credit terms of 2/10, n/30 to all of its customers. During the month of June, the foll
help fast please i have no idea what to do in math so i need help
Lee el siguiente texto y contesta las preguntas. Me llamo Laura y te voy a contar la genealogía de mi familia. Tengo veintitrés años. Tengo dos hermanos menores
Which revision is necessary? add a comma after ""trip"" add a comma after ""london"" add a comma after ""shazia"" add a comma after ""and""
Salir isabel example answersaleend example answer. Nosotros example answersalimosend example answer. Yo example answersalgoend example answer.
3) complete the following sentences with the most logical verb and then conjugate the verb.
Start at -3 and add 10 number sequence
Mama bear wants to bake a cake with chocolate frosting for her twins birthday party. She uses a package containing 495 grams of coco powder for the frosting. Wh
Stephen made the following claim: "If a quadrilateral has congruent diagonals, then it is a rectangle." Which figure below can be used to prove that Stephen is