courtneyabrahams courtneyabrahams
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

Jayden has $20.56. He buys an apple for $0.79 and a granola bar for $1.78. How much money does Jayden have now? A
$2.57

B
$17.99

C
$18.01

D
$23.13

Respuesta :

etherealangie etherealangie
  • 25-05-2021
The answer to this is b
Answer Link
LuisaMaria LuisaMaria
  • 25-05-2021

Answer:

B:

$17.99

Step-by-step explanation:

Add the total amount spent: $0.79 (apple)+ $1.78 (granola bar)=$2.57

Subtract from the money Jayden has: $20.56-$2.57=$17.99

Hope This Helps!!

Answer Link

Otras preguntas

write a paragraph a bout healthy food​
what are some modifications/adaptations of the Comanche, Lipan, Mescalero, Tonkawa, Kiowa tribes?​
four rational numbers between 2/3 and 4/5​
Due to conservation efforts, the panda bear has been removed from the endangered species list. There are now 15,000 in the world, and the population is expected
What is the MAIN difference between verbal communication and written communication? Verbal communication has vocalized pauses while written communication doesn’
What is the result of 3 B? 02 9 18 O 27
Use the equation below to solve the problem that follows. 2H2 (g) + O2 (g) → 2H2O (g) When David reacts 13.8 grams of hydrogen gas with excess oxygen, 87.0 gram
can someone aid me with this one? id owe you...
We have been discussing the structure of and tools used by the Federal Reserve Bank (Fed). If it were up to you, what directions would you give to the Fed regar
Last one plsssssssssss help