Harambaeee8337 Harambaeee8337
  • 24-05-2021
  • Mathematics
contestada

A corn vendor at a farmer's market was selling a bag of 8 ears of corn for $2.56. Another vendor was selling a bag of 12 for $4.32.

Respuesta :

ewomazinoade ewomazinoade
  • 25-05-2021

Answer:

8 ears of corn for $2.56

Step-by-step explanation:

Which bag is the better deal?

to determine which bag is the better deal, determine the price per ear of corn

price per ear = total price / total ears

$2.56 / 8 = $0.32

$4.32 / 12 = $0.36

the cheaper ear is the  8 ears of corn for $2.56

Answer Link

Otras preguntas

How were the struggles in the Philippines, India, and Vietnam different? A.Only the struggles in India and Vietnam were successful. B.Only India and Vietnam fou
Which of these pairs is in Kingdom Fungi? A. mushrooms and bacteria B. diatoms and water molds C. mushrooms and yeast D. protist and virus and Many organism
what is th scientific notation for 1,090,00
Which statement BEST reflects the difference between tariffs and quotas? A) Tariffs raise prices on exports, while quotas set limits on imports. B) Tariffs rais
What percent of 137 is 86?
is 25 milligrams lighter or heavier than 25 centigrams
Rosa made 12 gallons of lemonade to sell at a lemonade stand. How many pints of lemonade did she make?
Cady combined 4/8 gallon of lemonade ,3/8 gallon of cranberry juice, and 6/8 gallon of soda water to make punch for a party . How many gallons of punch did he
When the smaller of two consecutive integers is added to four times the larger, the result is 49. Find the integers.
Fruit: Sugar in 2:3 If 15kg of sugar is used,how much fruit?