BossPrincess3819 BossPrincess3819
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 10 cans of soup costs $14. An individual can costs $2. You need at least 25 cans. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

rkt86t7k8m
rkt86t7k8m rkt86t7k8m
  • 21-05-2021
14 x 2= $28
5 x 2= $10
the answer is $38
Answer Link
spectrojamz
spectrojamz spectrojamz
  • 21-05-2021

Step-by-step explanation:

Since each package of 10cans costs $14

25cans would be 2 packages + 5 (since a package has 10)

So

14$ x 2 + 2$ x 5

=38$.

Answer Link

Otras preguntas

An investor is considering buying a restaurant that has been in operation for a number of years. The restaurant has a highly regarded chef and many long-term ki
What can result from an imbalance between want and need?
Which decimals are less than 2.312 select all that apply A. 2.311. B.2.4 C.2.32 D.2.3 E.2.31 F.2.313
Use the Distance Formula to find the distance between the two points in polar coordinates. (Round your answer to one decimal place.) (8, 0.2), (9, 1.7)
trig: Solve Quadratic Equations by Factoring help with 2b and 2c
What is the most common purpose for composition in art?What is the most common purpose for composition in art?
एक ही पवन के पलनॊ में इॢलकर हम पले है॑​
Simplify (7 + 1)2 - (11 +32) 4. O A. 59 O B. 17 O C. -3 O D. -13 the 32 is an exponent. so it’s 3 to the second power. help !
EBITDA stands for:________ A) Earnings before Income Taxes, Discontinued Operations and Other Adjustments B) Earnings before Income Taxes, Discontinued Operati
If (5 t the power of 4)m = 5 to the power of 12, what is the value of m? (4 points) 2 3 5 8