aydinr4 aydinr4
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

Jessica paid $15 for 12 pounds of apples. What unit rate did Jessica pay for the apples?

Respuesta :

loreanipaloma
loreanipaloma loreanipaloma
  • 21-05-2021

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

15/12 = 1.25

1.25 per pound x 12 lbs = $15

Answer Link

Otras preguntas

Who was Clara Barton and what was her contribution to the Civil War?
When Mendel discovered inherited traits, one trait he looked at was the height of bean plants. The offspring of two tall bean plants was likely to be tall itsel
A paragraph that can serve the specific purpose of creating a special effect within the essay is called? a. paragraph block b. functional paragraph c. unified
Which of the following statements is true? Biomass is a completely clean fuel. It doesn't release any harmful chemicals. Wind energy is converted into transport
A car driving on the turnpike accelerates uniformly in the positive x direction from 80 ft/s (54.5 mph) to 103 ft/s (70.2 mph) in 3.10s. What is the x- componen
what is the definition of Jupiter
When spotting a dead lift, it is important to __________. a. move up and down as the lifter moves b. keep your hands on the bar at all times c. remember not to
The treatment slaves received depended on the personality of the individual owner, not the slave codes. a. True b. False
Explain the difference between a primary source and a secondary source.
In psychology, the term nature refers to traits that are a result of ___. a. heredity c. environment b. nurture d. parenting