eram8753
eram8753 eram8753
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 1 cup is $10. IF the cups come in sets of 5 and I have $170, how many cups I buy?

Respuesta :

kavehpour61 kavehpour61
  • 23-05-2021

Answer:

15

Step-by-step explanation:

5 X 10 = 50

170 / 50 = 3 sets  = 15

Answer Link

Otras preguntas

explain the importance of information technology in modern life​
what is a zub and a ruhum and a ghuhrah
Scenarios Read each scenario below and make suggestions for making mealtime more enjoyable for the resident. Mr. Leisering comes to dinner in his paja- mas. His
classes of tilapia fish​
What did workers gain as a result of the strike arid boycott?
Someone please help!! I’ll give brainliest
What would you like to be when you grow up? What skills will prepare you to be successful at this career?
Plz help me well mark brainliest if correct....???.
A car traveled 11.5 miles in 15 minutes. How many miles per hour was it traveling?
The graph shows Internet usage in recent years. A line graph titled the Internet's growth shows years on the x axis and internet users per 100 people on the y a