Marissa03051 Marissa03051
  • 26-04-2021
  • Mathematics
contestada

If a 3-pound bunch of bananas cost $1.50, how
many pounds of bananas should you be able to
buy for $5.25?

Respuesta :

coffeebean614
coffeebean614 coffeebean614
  • 26-04-2021

Answer:

Approximately 3 bunches would equal $4.50. So you should be able to buy at least 4 bunches which would be 10 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Need help in this question please show work along with answer
Which of the following is not characteristic of the Tallmadge Amendment? As a group, the Southern representatives supported the amendment. Children of slaves wo
Yesterday’s basketball victory the crowd was ecstatic guarantees us a chance at the state title.
what does the poem "I Saw a Man Pursuing the Horizon" represent?
The organelle responsible for receiving, packaging, and shipping proteins is called the a. lysosomes. b. ribosome. c. mitochondria. d. Golgi apparatus.
What does a food chain diagram illustrate? a. an ecosystem's water cycle b. multiple pathways of feeding in an ecosystem c. one pathway of feeding in an ecos
Why did Japan turn itself into an imperialist power
The cost of a disc holder is 25p. John has £15 to spend what is the greatest number of compact disc holders can john buy for £15?
The main difference between speed and velocity involves A. distance. B. gravity. C. weight. D. direction.
A small, rocky particle that moves through space and strikes a planet or moon is referred to as a/an a. comet. b. impact crater. c. asteroid. d. meteorite.