runayom0zukki runayom0zukki
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

EASY 7TH GRADE MATH, WILL GET BRAINLIEST

EASY 7TH GRADE MATH WILL GET BRAINLIEST class=

Respuesta :

xSoon
xSoon xSoon
  • 23-04-2021

Answer:

C. $45

Step-by-step explanation:

If 2 pounds of coffee costs $17.95, we divide this number by two to get the cost of one pound of coffee.

This value is equal to $8.975 and we multiply this number by 5 to get 5 pounds of coffee.

This is about equal to option C. $45

Answer Link

Otras preguntas

a machine makes 36 widgets in 20 minutes. at that rate, how many widgets will the machine make in an 8-hour day?
hussain after doing his graduation has decided to run a retail shop as a source of livelihood. ii. He procures the goods from the wholesalers according to the c
Preeta’s book has 300 pages. Each day she reads 10 more pages than the day before. She finishes her book in 6 days. How many pages does she read?​
Choose three reasons why a carer should perform accurate and regular documentation.
I need help with question in photo
that old granny principal on baka to test deserves to get hit by a bat covered in nails. anyone who have read the light novel would agree. ​
Do you agree or disagree with the protestors who marched in Selma, Alabama on March 7, 1965 Why or why not?
7x^2 = 9y is a hyperbola or parabola?
What is the correct classification for each given angle? Drag and drop the answer into the box to match each angle.
The function h(x) is given below. h(x) = {(3,-5), (5, -7), (6, -9), (10, -12), (12,-16)} Which of the following gives h¹(x)? O ((3, 5), (5, 7), (6, 9), (10, 12)