mariamishel20070720 mariamishel20070720
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

Kelsy can buy 2 pounds of apples for 7$. Write an equation to represent the cost, y, for x pounds of apples?

Respuesta :

wackypingz
wackypingz wackypingz
  • 23-04-2021

Answer: 7x = y

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What are the roles of the IMF and the WTO in encouraging, monitoring, and regulating international trade?
Attached earlobes are a recessive trait in humans. In the tree below, people with attached earlobes are shaded in. Which best describes the person labeled X in
What are Angola's allies? What are there enemies?
During cellular respiration, which organelle produces most of the cell's ATP molecules? a. nucleus b. lysosome c. chloroplast d. mitochondrion
what obstacles could prevent you from getting and keeping a job
How did roads contribute to the empires success
Graphing recorded data from a chart or table would be helpful for interpreting trends or patterns. Please select the best answer from the choices provided a. T
The large leaves of ferns show multiple venation what is it spores rhizomes or fronds
Kosi worked for Playgood Sports Store. He lost his job because the store closed. Kosi is counted as _____. unemployed a taxpayer Social Security recipient
What was the name Of the women Thomas Jefferson had an affair with was she a slave