tacoplate96
tacoplate96 tacoplate96
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

HELP NEEDED ASAP! Thanks :)

HELP NEEDED ASAP Thanks class=

Respuesta :

jenzythedancer21 jenzythedancer21
  • 23-04-2021

Answer:

3

Step-by-step explanation:

First we must find the total boxes of pens

15 + 9 = 24

Then we can divide the total cost by the total number of boxes of pens

$72 / 24 boxes = 3

Answer Link

Otras preguntas

Can somebody please answer asap for brainlist and correct answer?
Cómo puede ser mejor el sistema escolar panameño
f(x)=1/x at x=1 find slope of tangent
A retired woman has 70,000toinvestbutneedstomake 9,000 a year from the interest to meet certain living expenses. One bond investment pays 15% annual interest. T
what do you mean by development project? Explain the need and impor -tance of such project for national development.​
Who is the president of the United States​
There are six people in the Fisher family. Olivia and Marcus are the parents. They have four children: Violet, Nathan, Jonas, and Claudia. Neither Olivia nor Ma
Define philosophy as a pursuit of wisdom
Explain one way in which ideas of causes of disease remained the same between 1450 to present day ?
I need help with dis math problem (img included)