shainaalcius50
shainaalcius50 shainaalcius50
  • 22-04-2021
  • Mathematics
contestada

a flower shop is selling 24 roses fo $84 00. What is the cost, in dollars, per rose​

Respuesta :

astronomyplanets1224
astronomyplanets1224 astronomyplanets1224
  • 22-04-2021

Answer:

The cost is $3.50 per rose

Step-by-step explanation:

84/24 = 3.5. 3.5*24 = 84

Answer Link

Otras preguntas

Steve and john met at the ymca where they both work as lifeguards. whenever they see each other they say hello and have a short conversation about current event
Tamara is creating a model of a rectangle. she has 26 inches of yellow ribbon to use for the border of the rectangle. she wants the length, l, to be 3 inches gr
By devaluating the by devaluating the bolivar, the president of venezuela hasbolivar, the president of venezuela has
for what values of k does the graph of y=-2x^2+5x+k not cut the x axis
[01.02] The captain told the passengers that the plane is flying at 450 miles per hour. This information describes the plane's 1 velocity. 2 speed. 3 accelerati
What is the value of x in the equation 1,331x with the exponent of 3 -216 =0
Which of these statements best describes the popol vuh? a. it is a work of art that illustrates the quetzal serpent. b. it is a sacred text that documents the m
Find an equation for the nth term of the arithmetic sequence. a14 = -33, a15 = 9
What is the BEST example of a topic for literary analysis? A. The way Fortunato lures his enemy into a trap. B. How Rainsford gets away from the general. C.
Why are charts effective tools for organizing information?