kristilovera kristilovera
  • 24-11-2016
  • Mathematics
contestada

Apples in a french market cost 2.5 Euros per kilogram. what is the price in dollars per pound. (Based on $ 1.256 - Euros .7965)

Respuesta :

syed514
syed514 syed514
  • 25-11-2016
2.5euros/1kg×?U.S$/?euro×1kg/?lb
and, 1 kg=2.20462 lb
 2.5/1 * $1.256/.7965 E * 1KG/2.204 =3.14/178= 1.76. 

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of the "7" in the number 789.15
What are the two words that allow you to check your division problem backward?
plz help I'll give u 20 points​
what are 2 theories about migration to the americas ?
Which statement best describes the landscape of the Arabian Peninsula? 1.It is composed entirely of deserts and mountainous territory. 2.It contains various phy
summarize the cause and effect between a well-educated workforce and a healthy growing economy
SOMEONE PLEASE HELP!!! URGENT HELP!!!
-->A missile is fired straight into the air from a military installation. The missile's height (in feet) is given by the formula h(x) = -16x2 + 400x + 100. 4
How much do Jennie sam if she got 340 for Babysitting, plus a 15% tip
Katherine invests $7770 in a six-month money market account giving 5.8% simple annual interest and $12,500 in a three-year CD giving 7 25% simple annual interes