Kasandrasantana1234 Kasandrasantana1234
  • 23-11-2016
  • Advanced Placement (AP)
contestada

A DVD costs twice as much as a music CD. Jack buys 2 DVDs and 2 CDs and spends $45. Determine how much one CD costs, in dollars. [Only an alegbraic solution can receive full credit]

Respuesta :

bartdrinksmalk
bartdrinksmalk bartdrinksmalk
  • 23-11-2016
Let [tex]d=[/tex] the cost of a DVD
Let [tex]c=[/tex] the cost of a CD

We have
[tex]d=2c[/tex]
and
[tex]2d+2c=45[/tex]

We can replace [tex]d[/tex] with [tex]2c[/tex] in the second equation and get
[tex]2(2c)+2c=45[/tex]
[tex]\rightarrow 4c+2c=45[/tex]
[tex]\rightarrow 6c=45[/tex]
[tex]\rightarrow c=7.5\rightarrow\$7.50[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Why must the boys choose a leader, and what role does the conch shell play? Explain your answer using evidence from the text.
20 points please help 1. What was Antarctica’s climate like millions of years ago? Provide two types of evidence.
6 Select the correct answer. The first settlers in North America were from which area of the world? OA Asia OB. Africa C. South America OD. Europe Dasot
WILL GIVE EXTRA POINTSAssignment name: identify angles​
What is the name of VPVIPERs brother??
WHY DID KAA JOIN THE RESCUE MISSION?!?!?!? PLSSSS ANASERRRRRR ILL VOTE BRAINLIESTTTTT
Need help ASAP. Please
Gabriel buys 4 tires for $300.00. What is the price of 3 tires?
What is one of the expressed powers of Congress and why is it important
LaShea would like to invest her $100 in birthday money. Which option will give her the most money at the end of the investment period? 1 year at 8 percent 1.5 y