RattledRaikou RattledRaikou
  • 23-11-2016
  • Mathematics
contestada

Maggie makes and sells scented body lotion. She initially spends $108 to purchase supplies, and each kilogram of lotion costs $16 to make. Maggie sells the lotion for $25 per kilogram. How many kilograms of lotion will Maggie have to sell to break even?

Respuesta :

Milly1111 Milly1111
  • 23-11-2016
108+16x=25x
108=9x
X=12
12kg of lotion
Answer Link

Otras preguntas

How does the use of a specific date time and place effect the tone of the opening paragraph
Due NOW Plz Help Answer what you can Lesson 1 (5.0 points) 1. What is variety? (1.0 points) Variety is 2. What is assemblage? (1.0 points) 3. What is conceptu
I am a 1 digit number I am not even if you multiply me by 10 then divide the answer by 5 the quatent is 6
3(x+4y)+5(2x-y) identify each of the properties used in each step
the population of a town increases at the rate of 1% each year today the towns population is 8500 what will the population be in five years
What two elements should be used in the right proportion to build an effective argument?
Evaluate the expression 23- x, if x = 8
Help please show work
Peeps please help me I really do need help
Please help with history​