robinink88
robinink88 robinink88
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

A 16-pound turkey cost $13.60. What was the cost per pound?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2016
85cents per pound :) do 13.60 ÷ 16 = 0.85
Answer Link
StrawberryOwl
StrawberryOwl StrawberryOwl
  • 22-11-2016
.85 cents per pound.  I divided the price by the weight.
Answer Link

Otras preguntas

Georges Cuvier's discovery of fossils of Irish elk and giant ground sloth:
Relationship between Mini and Kabuliwala
true or false questions basic math 1.the total surface area of a cube each of whose edges is 12 inches long is 6 square feet 2.if the tank in a car holds 15 gal
What is the fraction 18/24 reduced to its lowest terms? A. 9/12 B. 3/4 C. 24/18 D. 18/24
Round 1.069 to the nearest tenth
the total cost of 3 tables & 2 chairs is rs 1850 ...if a table RS 75 more than a chair ,find the price of each ?
what is the gcf and lcm of 390 and 250
write a paragraph on wonders of science
What different peoples contributed to the cultures of Spain and Portugalit has to be five different peoples
a sum of RS 500 is in the form of denominators of RS5 & RS 10..if the total no. of notes is 90 ,find the no. of notes of each type................