lfanning626 lfanning626
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

School pennants cost $18 each. Ms. says she will pay $146 for 7 pennants. Is this a fair price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2016
Hi , the answer is no , because 7 pennants cost  126 dollars , she is paying more .
18 times 7 equals to 126
she is paying more , 20 dollars more.
Answer Link
studygirl8765
studygirl8765 studygirl8765
  • 22-11-2016
no it is not each pennant cost 18$ 18*7= 126  
she payed 146 that would be 18.25 per pennant  so no it is not a fair price
Answer Link

Otras preguntas

is y=3/4x a direct variation? if so, find the constant of variation
A what is an equation stating that two ratios or rates are equal
A what is an equation stating that two ratios or rates are equal
Which sentence from part 5 of The Call of the Wild would best serve as evidence of the theme "one’s natural instincts can be extremely powerful"? And here, lyin
The final westward surge reached the: Mississippi River Pacific Ocean Rocky Mountains
What methods did Pope Urban II use in his speech at the Council of Clermont in 1095 to inflame the listeners and promote the Crusades? Was the first Crusading A
Every 5 1/2 cups of flour weighs 1 9/16 lbs. use a unit rate to show how you could determine if there are more than it less than 35 cups of flour in a 10-pound
solve the following logarithm:log 1/3 27
if you had to subtract 426 from 913, how many times would you need to regroup? how can you tell?
use the cardinal directions to describe the location of the state of Ohio in relation to its surrounding states and Lake Erie