Marc buys 4 candy bars and a pack of gum for $2.75. Dan buys 2 candy
bars and 3 packs of gum for $2.25. Part A. Write a system of equations for
this situation. Part B. What is the cost of each item?

Respuesta :

4x+b=2.75 dan - 2x+3b=2.25 is A